Akupunktura

Co je podstatou akupunktury:

Akupunktura je odvětví tradiční čínské medicíny. Při této technice se používá jemná jehla s cílem obnovit rovnováhu energie, tzv. čchi, nezbytně důležitou pro zdraví. Energie proudí v těle po drahách, tzv. meridiánech. Měla by v organismu postupovat volně a bez omezení, podobně jako krev by se měla plynule rozlévat po celém těle. Pokud tomu tak není, pokud někde dojde k blokádě, může se dostavit nemoc. Stimulací jehel určitým způsobem může akupunkturista povzbudit volné proudění ČCHI a podpořit zdravé prostředí v těle. Cílem ošetření je nastolit ztracenou rovnováhu a normální funkci tělesných systémů.

akuimg1Vlastní provedení :
Přes reflexní body na uchu lze ovlivnit orgány na celém těle Podstatou je jemná aplikace jehel do přesně vymezených bodů na těle. S jehlou zůstane pacient po dobu 20 minut v klidu. Jehly mohou být také aplikovány do ucha. Ušní akupunktura neboli aurikuloterapie znamená léčení prostřednictvím speciálních bodů na uchu, které mají reflexní spojení s dalšími orgány a částmi těla. Na každém uchu je více než 120 takových bodů. Jako doplněk léčby jehlami se používá také teplo, tzv. moxace. Moxa je vlastně usušená bylina (pelyněk čínský, Artemisia vulgaris), jehož malý kužel terapeut umístí na vrchol akupunkturní jehly nad zvoleným akupunkturním bodem a moxu zapálí. Hořící moxa vyvíjí příjemné teplo procházející jehlou do bodu, v jehož účinku se čistí energetické kanály a posiluje proud energie.
Kromě vlastního ošetření akupunkturními jehlami provádíme na našem pracovišti absolutně nebolestivou akupunkturu pomocí tzv. milimetrových mikrovln (viz Terapie milimetrovými elektromagnetickými vlnami).

Pro koho je tato terapie vhodná:
Teoreticky je možno akupunkturně ošetřit kterýkoli zdravotní problém, protože podle zásad čínské medicíny jsou všechna onemocnění způsobena nějakou nerovnováhou. V praxi západní akupunkturisté často ošetřují velký rozsah zdravotních poruch, mnohé dlouhodobého charakteru, se kterými si konvenční školská medicína nedokáže poradit, protože si všímá jen vnějších příznaků. Jmenujme tedy alespoň některé: opakované bolesti v zádech, artróza, bolesti hlavy, poruchy nervového systému, zažívací potíže, oslabená imunita, únava, alergie, astma bronchiale a jiná onemocnění dýchacích cest, urogenitální záněty, gynekologické poruchy, některé druhy bolestí kloubů, oční onemocnění, stavy psychické nerovnováhy apod.

Baňkování

Na chronické zdravotní obtíže zejmena bolesti páteře a zádového svalstva, migrény, blokády v oblasti krční páteře používáme metodu baňkování dle tradiční čínské medicíny. Tzv. vakuo-terapie přikládáním baněk na určená místa podel páteře uvolňují svalové bloky, pomáhají detoxikovat organismus, protože působení na určité body se přenáší po meridiánech k vnitřním orgánům.